Baht
http://baht.anatolianrock.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
Rock’N Free Röportajı1-)Öncelikle merhaba arkadaşlar nasılsınız? Röportaj için teşekkür ediyorum Rock'N Free ailesi adına ..

Bilgehan: Merhabalar. Teşekkürler. Biz teşekkür ederiz, bize böyle bir imkân verdiğiniz için.

2-)Baht'ın hikâyesinden bahseder misiniz biraz? Nerden geldi bu isim aklınıza?

Bilgehan: Baht, 2007 yılında, iki İTÜ Rock Kulübü üyesi Bilgehan Engin ve Doruk Yıldırım tarafından kuruldu. Grubu kurmamız ile beste çalışmalarına başlamamız bir oldu. Zaten en başından beri amacımız cover yapmakla vakit kaybetmek yerine kendimizi en iyi şekilde ifade edebileceğimiz besteler ortaya koymaktı. Bu doğrultuda, kadromuzu tamamladıktan sonra 2008 Haziran'ında kendi imkânlarımızla Bilinçten Derine isimli bir EP albüm kaydettik.
Baht, benim daha öncelerden beri aklımda olan bir isimdi. Eski grubumun isminin Karabaht olmasının da etkisi var tabi bu isimde. Daha sonra grup olarak Baht isminin bizim için uygun olduğuna karar verdik.

3-)Bireysel olarak müziğe başlama hikâyeleriniz nelerdir peki?

Bilgehan: Sanırım hepimizin hikâyeleri birbirine yakın. Ben, lise döneminde vokal yaparak başladım müziğe. Bir yandan da bir arkadaşımdan ödünç aldığım bir akustik gitar ile kendimce çalışmaya başlamıştım. Öylesine başladığım müzik uğraşı, zamanla en büyük ilgi alanım haline geldi. Çeşitli gruplara dâhil oldum, ayrıldım. Zamanımın çoğunu beste yapmak, söz yazmak ile geçiriyordum ve kendimi böyle geliştirebileceğime inanıyordum. Şimdi de durum farklı sayılmaz aslında, aynen devam etmeye çalışıyorum.

4-)Müziğin dışında nasıl vakit geçirirsiniz? Okur musunuz çalışır mısınız vs. ?


Bilgehan: Hepimiz öğrenciyiz ve aynı okulda mühendislik okuyoruz. Aynı okulda olmamız bizim için büyük bir kolaylık tabi ki. Sanırım 1–2 sene içinde hepimiz mezun olmuş olacağız.

5-)Şarkı sözlerinizde işlenen konular neler?

Bilgehan: Şarkı sözlerinde genelde kişisel konular işleniyor. Yani siyasete bulaşmak, toplumsal mesaj vermek gibi bir amacımız yok. İnsanın kendi benliği, geçmişi ve hayat ile olan ilişkisi-çelişkisi diyebiliriz en genel olarak işlenen konulara. Ayrıntıya girmek istemiyorum çünkü sözlerden her okuyanın kendine göre farklı bir anlam çıkarabileceğini düşünüyorum ve bunu sığlaştırmanın bence anlamı yok.

6-)Ülkemizde amatör gruplara yeterli destek verildiğine inanıyor musunuz?Bu işe başladığınızdan beri ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Eğer yeterli destek yok diyorsanız neler yapılabilir bu konuda?

Bilgehan: Maalesef amatör gruplara yeterince destek verilmediğini düşünüyorum. Artık internetteki ortamların yayılması ile gruplar kendileri daha rahat duyurabiliyorlar fakat bu elbette yeterli değil. Bir kere zorlukların başında maddiyat var. Bir stüdyoya girip 20-30 dakikalık kanal kayıt yapmak, bu işle uğraşanların çoğunun öğrenci olduğunu düşünürsek, çok maliyetli. Kayıt yapmak için yeterli imkânı bulsanız da istediğiniz bir sonuç alıp alamayacağınız şüpheli. Diyelim ki istediğiniz gibi bir kayıt tamamladınız, bu sefer zorluk bunu bastırıp elle tutulur hale getirmekte. Grup olarak ürününüzü yaymak, onu kaydetmek kadar zahmetli ve pahalı. Bu işe bu kadar para ve emek harcadıktan sonra beklediğiniz tepkileri almama ihtimaliniz de var ayrıca. Ne kadar başarılı bir sonuç ortaya çıkarsanız da bir yapımcı şirket tarafından size destek çıkılması düşük bir ihtimal. Şu an ülkemizde yüzlerce grubun aktif olarak bir şeyler yapmaya çalıştığı aşikar fakat bunlardan kaç tanesinin bandrollü albümü var? Bu noktada yapımcıları suçlamak anlamsız bence. Çünkü bu sektörde istenildiği gibi para kazanılsaydı, gruplara daha çok imkanlar tanınırdı diye düşünüyorum. Bandrollü albüm satışları bu kadar düşük olduğu sürece kimsenin bu işten fazlaca para kazanamayacağı ve aynı şekilde, amatör gruplara olan desteğin de artmayacağı düşüncesindeyim. Bir çeşit döngü bu, sanırım.

7-)Türkiye'de metal müzik hangi seviyede sizce?

Bilgehan: Bu konuda hiçbirimizin otorite olduğunu düşünmüyorum. Hepimiz, kendi ilgilendiğimiz tarzları takip ediyoruz sonuçta. Bana sorarsanız, geçmişe göre gelişme ve ilerleme var fakat yeterli değil. Birçok grubu özgün ürünler ortaya koymakta yetersiz buluyorum. Böyle olunca da yeterli desteği bulamamak doğal. Tabi ki bu benim görüşüm.

8-)Türkiye'de veya yurtdışında idolünüz olarak gösterebileceğiniz grup veya sanatçılar vardır mutlaka .. ?

Bilgehan: Grup olarak iki idolümüz olduğunu söyleyebilirim: Chuck Schuldiner (Death) ve Mikael Åkerfeldt (Opeth). İkisini de hem teknikleri hem de müzisyenlikleri açısından örnek alıyoruz. Ülkemizden de yerli gruplardan Suicide'ı grupça çok beğendiğimizi ve saygı duyduğumuzu söyleyebilirim.

9-)Bildiğim kadarıyla hiç İngilizce şarkınız yok.. Herkesin kafasına "Türkçe rock zordur" düşüncesi yerleşmiş durumda. Peki nedir size bunun zıttını düşündüren ve Türkçe parçalar yaptıran ?

Bilgehan: Evet, şimdiye kadar hiç İngilizce şarkı yazmadık. Fakat bu hiçbir zaman yazmayacağız demek değil, sadece sırası gelmedi henüz. Türkçe'nin metal müzik içinde kullanımını zor bulan ve çirkin olduğunu, uymadığını düşünen birçok insan tanıyorum ben de. Fakat bu bir bakış açısı ve bence kolaya kaçmak. Çoğumuz ağırlıkla yabancı grupları dinlediğimiz için kulağımız İngilizce'ye alışmış olabilir. Ama bu, Türkçe söz yazmanın zor olduğu anlamına gelmiyor. Sadece, başlangıçta biraz daha emek sarf etmek gerekiyor düşüncesindeyim. Yani şarkılarda yabancı bir dil kullanarak anlamı gizlemek işin kolayı. Çünkü dinlerken yabancı bir dildeki sözleri doğrudan anlamak pek kolay değil. İş, Türkçe yazmaya gelince kullandığınız her kelimeye dikkat etmelisiniz. Yanlış sözcüğü seçmek tüm anlam bütünlüğünü ve sözlerin derinliğini bozabilir. Fakat doğru şekilde kullandığınızda; karşıdaki insan, müzik ile bütünleşen sözleri dinlediğinde şarkının hissettirdikleri katlanır. Buna en açık örnek, hem İngilizce hem de Türkçe versiyonu olan Pentagram'ın Anatolia şarkısıdır bence. Melodilere çok güzel eşlik eden Türkçe sözlerle, İngilizce versiyonundan daha çok beğenirim kendi dilimde olanı. Ben, en başından beri Türkçe yazıyorum ve her zaman bu konuda bana karşı çıkanlarla karşılaştım. Fakat her gün konuştuğum ve düşündüğüm dili, şarkı sözü yazmak için neden kullanmayayım ki? Kendi duygu ve düşüncelerimi kendi dilimden başka en güzel ve en açık hangi dilde ifade edebilirim? Bunun arkasında herhangi bir milliyetçilik aramamak lazım bence. Bana şuan Türkçe yazmak en kolayı geliyor.

10-)Geçtiğimiz günlerde Bilinçten Derine adlı Ep albümünüz çıktı.İstediklerinizi bu albüme yansıtabildiğinize inanıyor musunuz? Gelen ilk tepkiler nasıldı ?

Bilgehan: Tam olarak istediğimiz gibi bir sonuç aldığımızı söyleyemem maalesef. Çünkü neredeyse tüm kayıtları kendi imkânlarımızla yaptık ve bu, istediğimiz sounda ulaşmamızda zorluk çıkardı. Ayrıca kayıt döneminde beklentilerimizi karşılayacak bir bateristimiz olmadığından davul konusunda da çok sıkıntı yaşadık. Gene de dinlemeye değer bir kayıt olduğunu düşünüyorum. Gelen tepkilerden de oldukça memnunuz. Herkes Türkçe konusunda bize destek oldu, bu bizim için sevindirici bir durum.

11-) Evet artık röportajımızın sonuna yaklaştık klasik bir soruyla kapatalım :) Gelecek planlarınız neler ?

Bilgehan: Beste yapmaya ve kendimizi geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Hedefimiz; kendimizi daha rahat ifade edebileceğimiz, daha çok kişiye ulaşabileceğimiz imkânlar yakalayabilmek. Kayıttan sonra artık konserlerle kendimizi duyurmaya çalışacağız. Önümüzde uzun ve yorucu bir dönem var.

12-) Bu keyifli sohbet için teşekkürler,benim sorularım bu kadardı.Rock'N Free ailesine söylemek istediğiniz başka birşey var mı?

Bilgehan: Biz teşekkür ederiz, bizim için de keyifliydi. Amatör gruplara destek olmaya devam edin çünkü buna bolca ihtiyaç var. Görüşmek üzere.

[Haberin Eklenme Tarihi: 22.02.2009]

Haberlerin Tamamı >>